Pracujesz zdalnie? Oto sposoby na urządzenie domowego biura

Apple, Amazon, Google to przykłady firm, które powstały w… garażu. Jak widać praca w domowym zaciszu może być wyjątkowo produktywna! Z czasem jednak, codzienna przestrzeń bywa męcząca i negatywnie wpływa na jakość pracy. To znak, że nadszedł czas na remont domowego biura.

Spokój i dobre światło

Pierwszym krokiem do stworzenia domowej przestrzeni biurowej jest wybór miejsca. Idealne stanowisko to takie, gdzie jest cisza i  naturalne światło - kącik sypialni, salonu bądź jadalni mogą spełnić tę rolę. Odpowiednie oświetlenie poprawia humor, a także pozwala na uniknięcie efektu zmęczonych oczu, dlatego tak ważne jest aby podczas pracy z domu móc jak najdłużej cieszyć się naturalnym światłem.

przestrzeń biurowa w domu

Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zainwestować w dobrej jakości oświetlenie, które będzie wypełniało całe pomieszczenie oraz rozświetli nasze stanowisko. Doskonałym rozwiązaniem jest osobny pokój, oddzielony drzwiami, które wyciszają dźwięki rozpraszające uwagę np. głośno chodzący telewizor. Jeśli w trakcie pracy zdalnej przyjmujemy klientów, potrzebne jest nam miejsce blisko drzwi, które nie sąsiaduje z codzienną przestrzenią życiową.

Wygodne krzesło i dopasowane biurko

Ból kręgosłupa to jedna z chorób cywilizacyjnych krajów rozwiniętych, dlatego warto skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom pracy przy komputerze. Przede wszystkim należy więc zainwestować w wygodne krzesło, dostosowane do wielogodzinnej pracy przy biurku. W tym przypadku kwestie estetyczne mają mniejsze znaczenie, liczy się kształt dopasowany do wzrostu, sylwetki i stylu pracy, a także regulowana wysokość, która pozwoli na zgięcie kolan pod kątem 90 stopni.

domowe biuro aranżacje

Wybierajmy siedzisko, które ma wygodne podłokietniki oraz profilowany kształt, a także jest wykonane z miękkiego materiału. Mając idealne krzesło, czas wybrać biurko. W tej kwestii liczy się to, jak dużym miejscem dysponujemy, czy potrzebujemy kilku monitorów, wysuwanej szuflady na klawiaturę, bądź większej przestrzeni na dokumenty. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od standardowego prostego biurka, które nadaje się do małych pomieszczeń, po duże stoły, w różnych kształtach i z dodatkowymi szufladami.

Porządek idzie w parze z energią

Badania mówią, iż niechlujni ludzie to geniusze, jednak biurko, które jest naszym stanowiskiem pracy nie powinno być tego dowodem. Bałagan w miejscu w którym pracujemy może zwiększyć stres, zużycie energii i obniżyć wydajność. Aby uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu, warto wprowadzić niewielkie udogodnienia, takie jak odkładanie długopisów i innych przyborów papierniczych do jednego kubka oraz segregowanie dokumentów według określonego systemu. Oczywiście, warto stosować cyfrową dokumentację, aby zmniejszyć ilość potrzebnego papieru i innych przedmiotów na biurku, a także dbać o ekologię.

biuro domowe a porządek

Meble i narzędzia, które służą nam do pracy w domu, mają ją ułatwić, a nie utrudnić. W związku z tym, to co jest nam potrzebne, trzymajmy blisko siebie, w odpowiednim porządku, a to co niepotrzebne - wynieśmy do innego pomieszczenia. Organizując swoje stanowisko, weźmy pod uwagę liczbę gniazdek elektrycznych, do których będziemy mieć łatwy dostęp, a także tych, do których będziemy musieli użyć przedłużki.

przestrzeń biurowa

Środowisko Twoje i naturalne

Praca z domu bywa nużąca, a ponura aura nie sprzyja kreatywności, pochłaniając energię i utrudniając koncentrację. Miejsce, w którym spędzamy znaczną część dnia powinno być przez nas lubiane. W tym celu warto rozważyć pokrycie ścian ulubionym kolorem, powieszenie zdjęć i plakatów, a także uwzględnienie w swojej przestrzeni biurowej przedmiotów, które nas motywują i sprawiają radość. Dla wyjątkowo zniechęconych, dobrą praktyką jest stworzenie tablicy swoich wizji i celów, bądź inspirujących cytatów.

biuro domowe

Organizując przestrzeń biurową nie zapominajmy o środowisku. W miarę możliwości starajmy się ponownie używać papier i inne przedmioty z naszego domowego biura, a jeśli papierowa dokumentacja nie jest koniecznością, zastąpmy ją cyfrowymi narzędziami. Energooszczędne żarówki, listwy, a także szczelne okna pomogą nam dodatkowo oszczędzić prąd.

domowe biuro inspiracje

Nie wszystko musi być nowe w twoim domowym biurze

Organizowanie miejsca pracy niesie ze sobą dużo przyjemności, lecz rozsądne podejście to podstawa sukcesu. Wygodne krzesło jest warte swej ceny, to oczywiste, nim jednak zaczniemy kupować pozostałe wyposażenie, zróbmy inwentaryzację mieszkania i sprawdźmy czym już dysponujemy. Dotyczy to także sprzętu, jeśli ten, z którego korzystaliśmy wciąż jest dobry, nie warto inwestować w nowy komputer, drukarkę czy oprogramowanie. Jeśli brakuje nam mebli, dobrą praktyką jest wizyta w sklepach z używanymi artykułami i odwiedzenie stron internetowych, na których firmy i osoby prywatne wystawiają wyposażenie biurowe po niższej cenie. To sposób na znalezienie prawdziwych perełek, bez przepłacania.

biuro w domu

Czy zdarza Wam się pracować zdalnie? A może home office to Wasza codzienność? Jeśli chcecie podzielić się wystrojem Waszych domowych przestrzeni biurowych, napiszcie do mnie na sentoslaw@sento.pl.

Jeśli chcecie przeczytać jak dobrać oświetlenie, zapraszam do wpisu: W jaki sposób dobrać lampę do wnętrza?