Urban Jungle w twoim mieszkaniu

Urban Jungle w twoim mieszkaniu

Mieszkanie w mieście nie oznacza życia bez roślin! Nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć swoją osobistą, domową dżunglę i czerpać korzyści z kojącej obecności roślin. Jak to zrobić dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

Urban jungle - na lepszy humor i redukcję stresu

Zalet posiadania roślin w mieszkaniu jest bardzo wiele, od walorów estetycznych zielonych przyjaciół, po zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Zacznijmy od tego, co daje nam towarzystwo roślin. Jak udowadniają naukowcy, już 30 minut wśród przyrody wpływa na lepsze samopoczucie, a co za tym idzie, nasze zdrowie psychiczne. “Terapia leśna” obniża poziom stresu, ciśnienie krwi oraz uspokaja umysł.

Urban jungle: co to za styl?

Niestety, w obecnych czasach trudno znaleźć czas na codzienne spacery po lesie bądź parku. Z pomocą przychodzą rośliny doniczkowe, które można hodować w mieszkaniu, niezależnie od jego wielkości. Wybór kwiatów oraz regularne dbanie o ich komfort to terapia dla duszy i umysłu. W szczególności, że mieszkania w stylu urban jungle wzrastają na popularności...

Rośliny w Twojej dżungli - poznaj zanim kupisz

Tworząc zieloną przestrzeń w mieszkaniu liczy się przede wszystkim wybór właściwych roślin. Te, które warto mieć w domu to między innymi: 

  • bluszcz pospolity - oczyszcza powietrze, a jego hodowla jest mało wymagająca, wystarczy pamiętać o sowitym podlaniu raz w tygodniu. Świetnie sprawdzi się również na balkonie,

Urban jungle styl: najważniejsze informacje na temat tego sposobu aranżacji.

  • sansevieria - roślina, która doskonale sprawdzi się w sypialni, gdyż produkuje znaczne ilości tlenu, nawet nocą. Redukuje ilość alergenów w powietrzu oraz nie wymaga wielu zabiegów, wystarczy podlewać ją raz w tygodniu,
  • geranium (anginowiec) - roślina, która zapewne niejednej osobie kojarzy się z mieszkaniem babci, ma cudowne właściwości w leczeniu górnych dróg oddechowych, a także pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Ponadto odstrasza komary,

Mieszkanie w stylu urban jungle - jak je urządzić?

  • monstera - ostatnimi czasy jedna z najmodniejszych roślin. I słusznie! Do jej głównych zalet należy filtrowanie powietrza (pochłania benzen, amoniak i formaldehyd) oraz bezproblemowa hodowla. Monsterę należy podlewać raz w tygodniu, a także zapewnić jej odpowiednią ilość rozproszonego światła.
  • skrzydłokwiat - roślina, która doskonale oczyszcza powietrze oraz neutralizuje zapach dymu tytoniowego. Skrzydłokwiat kwitnie nawet 3 razy w ciągu roku, a jego białe kwiaty w kształcie skrzydeł, utrzymują się ok. 3 miesięcy. 
  • dracena - pochodna palmy, której ogromną zaletą jest duża wytrzymałość oraz brak specjalnych wymogów co do warunków hodowli. Roślina posiada właściwości oczyszczające powietrze i jest łatwo dostępna. 

Urban jungle - jak powinny wglądać wnętrza?

To przykłady roślin, które znakomicie odnajdą się w domowej przestrzeni. Naturalne, zielone oczyszczacze powietrza są szczególnie ważne w miastach, w których jakość powietrza nie spełnia odpowiednich norm. Mimo to, miejcie na uwadzę: zanim zdecydujecie się na daną roślinę najpierw poznajcie sposoby jej pielęgnacji oraz warunki w jakich najpełniej pozwala cieszyć się swym pięknem. Styl urban jungle wiąże się również z odpowiedzialnością za zieleniec, który zamieni się wasze lokum!

Na podłodze, suficie, na półkach

Urban jungle w domu to obecnie popularny trend w aranżacji wnętrz, w którym główną rolę odgrywają rośliny. Dla uzyskania efektu dżungli w domowej przestrzeni wystarczy kilka trików z użyciem wyposażenia, które zazwyczaj znajduje się w mieszkaniu, między innymi półki na książki oraz parapety. Na nich można ustawić rośliny tak aby uzyskać wielopiętrowy efekt.

Urban jungle w domu - wyznaczniki stylu.

Większe kwiaty idealnie będą wyglądać na podłodze, zaś mniejsze i bardziej zwarte właśnie na parapetach i półkach. W uzyskaniu dodatkowej przestrzeni dla zieleni sprawdzą się haki w suficie, na których można zawiesić makramy wraz z doniczkami. Jest to efektowny sposób na kompozycję z pnących się roślin, takich jak bluszcz. Niektórzy przedstawiciele domowej dżungli znakomicie będą czuć się w łazience, a panująca tam wilgoć korzystnie wpłynie na ich rozwój (np. skrzydłokwiat).

Urban jungle w salonie - inspiracje.

Charakteru roślinom dodadzą także estetyczne doniczki w różnych kształtach. Na rynku dostępnych jest wiele opcji m. in. naturalne i niezwykle modne ostatnio donice gliniane. W domowej dżungli warto postawić również na bambus i drewno, surowce w pełni ekologiczne. 

Sypialnia urban jungle: czemu nie?

Jesteście ciekawi jakie rośliny można hodować w łazience? Zapraszam do wpisu Rośliny w łazience? Tak! 

Jeśli chcecie podzielić się ze mną swoimi roślinami, napiszcie na adres: sentoslaw@sento.pl

Do następnego! :)

Styl urban jungle - jakie kryteria powinno spełniać dobrze urządzone wnętrze?