Jesteś singlem i zastanawiasz się nad kupnem mieszkania?

Jesteś singlem i zastanawiasz się nad kupnem mieszkania?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wraz z innymi samotnikami zaśpiewać na imprezie “All the Single Ladies”, a nowe mieszkanie znajomego zaparło Ci dech w piersi? Ach, chyba większość singli marzy o takiej parapetówce, a niektórzy z nich swoje marzenia spełniają! Jakie mieszkania kupują i dlaczego?

Singiel, czyli kto to właściwie jest?

Gdybyśmy chcieli sklasyfikować ten termin wedle ogólnodostępnych źródeł wiedzy, to PWN oznajmia, że singlem jest osoba samotna bądź mieszkająca samotnie, a Wikipedia podpowiada o różnorodności ich sytuacji materialnej, prawnej, losowej czy nawet światopoglądowej - jednym słowem tę grupę tworzy przekrój ogromnej liczby odmiennych od siebie jednostek. Ciężko zatem o konkretny zestaw cech czy zachowań im odpowiadających, ale oczywistym wydaje się fakt, że życie w pojedynkę znacząco wpływa na jego tryb i podejmowane decyzje. Zwłaszcza te zakupowe, które traktowane są raczej niezobowiązująco.

Dzisiejszych samotników cechuje duża niezależność, mobilność i elastyczność. Gdy potrzebują, to bez większych rozterek potrafią zmienić miejsce zamieszkania. Jednakże lata wynajmowania mieszkań i szereg uciążliwości z tym związanych znacząco wpływają na postanowienie o zakupie własnego lokum. Czynnikami decydującymi przy wyborze są lokalizacja, metraż, ale także i kredyt.

Jakie mieszkanie dla singla?

Single jako indywidualne jednostki mają tę swobodę, że przy wyborze mogą kierować się własnymi potrzebami bez patrzenia na innych. W większości przypadków decydują się na mniejsze mieszkania. Ich potrzeby będą się jednak różnić. Człowiek, który większość czasu spędza poza domem, nie będzie potrzebować takiej przestrzeni jak osoby, które w nim pracują, gotują czy często zapraszają znajomych. Wypadkową tych czynników są dwa rodzaje mieszkań najczęściej kupowanych przez samotników - kawalerki i mieszkania dwupokojowe.

W kawalerkach poprzez zastosowanie różnego rodzaju technik organizacji mebli i przedmiotów można uporządkować i podzielić przestrzeń na różne obszary odpowiadające stylowi życia singla. Najczęściej stosuje się jednak rozdzielenie na strefy: dzienną i nocną, co sprawia, że mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne.

Co do mieszkań dwupokojowych, ich niewątpliwą zaletą jest posiadanie drugiego dodatkowego pomieszczenia, z którego można zrobić biuro, własną siłownię, garderobę, czy oddzielną sypialnię. Single decydują się też na takie lokale, myśląc o perspektywie mieszkania z potencjalnym partnerem w przyszłości bądź wynajmowania drugiego pokoju w razie kłopotów z finansami.

Atrakcyjność lokali mieszkalnych według singli

Okazuje się, że najczęściej to nie wielkość mieszkania stanowi o jego zakupie, a lokalizacja. To od niej zależy komfort przemieszczania się po mieście i eksploatowania jego infrastrukturalnych udogodnień, do których należą m.in. zabytki, restauracje czy centra handlowe. Liczy się też bliskość miejsca pracy i nauki. Poza tym dobrze usytuowana nieruchomość jest najlepszym gwarantem wzrostu wartości mieszkania w czasie, co może być pomocne w razie chęci jego sprzedaży.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potencjału lokalizacji inwestycji, zachęcamy do przeczytania wpisu: “W jakie mieszkanie zainwestować w Krakowie”

Kredyt dla singli?

Nie ma się co oszukiwać, że najważniejszym z czynników, którymi ludzie kierują się przy jakichkolwiek zakupach, jest zasobność ich portfela, a w przypadku kupna mieszkania w Polsce będzie to zdolność kredytowa przyznawana tylko jednej osobie.

Tak naprawdę banki przy udzielaniu kredytu nie są zainteresowane tym czy ktoś jest singlem, czy posiada małżonka - interesuje ich tylko sytuacja finansowa kredytobiorcy i możliwość spłacenia zobowiązania, a także obarczonego tym ryzyka. Banki patrzą przychylniej na związki małżeńskie tylko z powodu ich połączonych dochodów. Analogiczną więc sytuacją jest ta, w której singiel posiada wystarczającą kwotę pieniędzy, którą chce przeznaczyć na wkład własny, a także ta, w której jest w stanie przedstawić udokumentowane wysokie dochody.

Poszukujesz kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego? Zachęcamy do sprawdzenia naszych inwestycji: Sensity oraz Barska69

Również może Cię zainteresować: Kupno mieszkania od dewelopera - krok po kroku, etapy, dokumenty