Kredyt mieszkaniowy w pigułce

Kredyt mieszkaniowy w pigułce

Pomimo krótkiego zastoju na rynku nieruchomości w zeszłym roku, popyt na kredyty mieszkaniowe szybko wrócił do poziomu sprzed pandemii. Szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku wzrosła, umożliwiając wielu Polakom spełnienie marzenia o własnym M. W październiku podniesiono jednak stopy procentowe. W jaki sposób fakt ten wpłynie na wysokość rat kredytów? Czy to dobry czas na zaciągnięcie hipoteki?

Tysiące kredytów

Z danych NBP wynika, że w II kwartale 2020 roku, a więc w pierwszym okresie, który w całości upłynął pod znakiem pandemii, aż 90% banków zdecydowało się na zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów hipotecznych. Te czasy już jednak minęły. Jak podają analitycy raportu AMRON-SARFiN,w analogicznym okresie w 2021 r. wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła 22,1 mld zł. Także ich liczba była imponująca - na zaciągnięcie zobowiązania Polacy zdecydowali się ponad 67 tysięcy razy. Biuro Informacji Kredytowej udostępniło natomiast dane, z których wynika, że tylko w sierpniu bieżącego roku banki sprzedały aż 24 tysiące hipotek o łącznej wartości 8,2 mld złotych, co stanowi wzrost o ponad 80% względem analogicznego okresu tamtego roku. W komunikacie BIK wskazano również, że najwyższe dynamiki sprzedaży pożyczek mieszkaniowych dotyczyły tych z przedziałów od 350 do 500 tys. zł oraz powyżej 500 tys. zł.

Duże zainteresowanie kredytami wynika m.in. z oceny sytuacji na rynku nieruchomości, złagodzenia warunków i kryteriów ich udzielania oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Szczególnie ten ostatni czynnik może być znaczący - dane GUS pokazują, że w sierpniu przeciętne wynagrodzenie Polaków wzrosło o 9,5%.

Nie można jednak pominąć kwestii niedawnej zmiany stóp procentowych, która odbiła się głośnym echem w branży. Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę referencyjną z 0,1% do 0,5%. Jest to sytuacja dość niespodziewana i przez to szeroko omawiana, jednak dla kredytobiorców tak naprawdę nie powinna stanowić znaczącej różnicy. Analitycy HRE Investments wyliczyli, że średnia rata kredytu na mieszkanie wzrośnie w konsekwencji tej decyzji o zaledwie 35 złotych. Warto też pamiętać, że na faktyczne zmiany przyjdzie jeszcze trochę poczekać, gdyż koniunktura dostosowuje się do nowej rzeczywistości przeważnie w ciągu kilku miesięcy. Co jeszcze warto podkreślić to to, że kredyty wciąż są bardzo tanie. Jeszcze przed pandemią, gdy stopy procentowe utrzymywały się na poziomie 1,5%, dominowało przekonanie, że jest to niewygórowana wartość.

Co trzeba wiedzieć?

Na uzyskanie kredytu składa się wiele czynników. Jest to wieloetapowy, czasami skomplikowany proces, do którego trzeba podejść odpowiednio przygotowanym. Przed zaciągnięciem zobowiązania należy zorientować się, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Dzięki temu zawęzimy obszar poszukiwań do mieszkań, na które faktycznie możemy sobie pozwolić. W tym celu warto udać się do placówki banku lub instytucji pomocy finansowej i oprzeć się na opinii ekspertów. Najbardziej istotna będzie pozytywna historia kredytowa, budowana w oparciu o terminowe spłaty swoich uprzednich zobowiązań. Osoby, które na czas spłacają swoje zaległości, są dla banków o wiele bardziej wiarygodnymi klientami niż ci, którzy mieli z tym problemy.

Na jaki kredyt się zdecydować? To zależy od indywidualnego przypadku. Nie istnieje pojęcie uniwersalnego przepisu na ofertę kredytową – z jednej strony wszystkie są do siebie dość podobne, z drugiej każda będzie różnić się w zależności od banku, zarobków klienta i specyfiki nieruchomości. Warto również pamiętać, że nie tylko osoby o wysokich zarobkach mogą otrzymać środki na zakup własnego M. Istotny jest rodzaj umowy o pracę, sytuacja rodzinna i koszty utrzymania danej nieruchomości. Jeżeli możliwe okaże się ustalenie realnej do spłacenia raty, to jest duża szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Zaufany doradca

Decydując się na kredyt, warto pomyśleć o zasięgnięciu pomocy zarówno w wyborze, jak i w wypełnianiu wszelkich formalności u wykwalifikowanych specjalistów. Dom Development zapewnia kompleksowe wsparcie w tym obszarze i pomaga dostosować ofertę do indywidualnych upodobań i możliwości finansowych klientów. W ramach pomocy można liczyć na niższe koszty obsługi kredytu, takie jak opłata za jego udzielenie oraz wycena nieruchomości. Dodatkowo, jest to rozwiązanie po prostu wygodne, bo cały proces określenia zdolności kredytowej, złożenia odpowiednich wniosków i dopilnowania jego uruchomienia znajduje się w rękach profesjonalistów.

*Jeśli jesteś zainteresowany taką współpracą, sprawdź ofertę na naszej stronie: KLIKNIJ TUTAJ