Lokalizacja czy cena - co jest ważniejsze przy wyborze mieszkania?

Lokalizacja czy cena - co jest ważniejsze przy wyborze mieszkania?

Zakup mieszkania to duża inwestycja i odpowiedzialność. Jego wybór musi być przemyślany, dlatego należy wziąć pod uwagę szereg najróżniejszych czynników. Decydującymi są zwykle dwa: cena oraz lokalizacja. Najlepiej, jeśli idą ze sobą w parze i świetnie położone mieszkanie kosztuje niewiele. Rzeczywistość niestety rzadko kiedy jest tak utopijna i najczęściej spotykamy się z dylematem: wydać mniej czy jednak dopłacić za dodatkowy komfort życia? Nie dla wszystkich sprowadza się to tylko do prostej kalkulacji posiadanych środków.

Od ogółu do szczegółu

Polacy wyróżniają się na tle pozostałych europejskich nacji tym, że bardzo często stawiają lokalizację przyszłego mieszkania ponad jego cenę. Jesteśmy w stanie wydać więcej za odpowiadające nam miejsce. Ma to odzwierciedlenie w badaniach przeprowadzonych przez grupę ING. Wynika z nich, że ponad 40% Polaków, zanim rozpocznie przeglądanie ofert sprzedażowych, zawęża obszar swoich poszukiwań do konkretnej okolicy. Dopiero po czasie przechodzą do reszty szczegółów i orientują się, czy dane lokum jest odpowiednie na ich kieszeń. Większość Europy podchodzi do tej sprawy bardziej pragmatycznie, na pierwszym miejscu stawiając koszty i to od ich analizy rozpoczynają swój research. Ciężko wyrokować, które podejście jest lepsze. Dużo zależy tutaj od indywidualnych preferencji kupującego.

Polacy stawiają na komfort

Nie ma złotego środka, który byłby odpowiedni dla wszystkich i nie ma jednej, określonej z góry, doskonałej lokalizacji mieszkania. Różnimy się, jeśli chodzi o gusta i tak jest też w tym przypadku. Jedna osoba będzie preferować zieleń i spokój, druga szybki dojazd do centrum i rozrywkową okolicę. Są jednak czynniki wspólne dla większości. Decydujące przy wyborze mieszkania najczęściej są długofalowe pozytywy wynikające z jego usytuowania. Jest ich całe spektrum: komfortowy dojazd do pracy, bliskość punktów usługowych, placówek urzędowych, oświatowych, w przypadku rodziców także przedszkoli i szkół, okoliczna gastronomia i wiele innych. Nowe osiedla są coraz częściej dobrze wyposażone, a deweloperzy potrafią przewidywać potrzeby mieszkańców. Niewielka odległość od miejsc codziennego lub cyklicznego odwiedzania może oszczędzić przyszłym mieszkańcom pieniędzy, czasu oraz… nerwów. Jeśli przemawia do Ciebie taka wizja, zobacz inwestycję SenTOTU.

Kliknij Tutaj

Pieniądze równie ważne

Doborowa lokalizacja to także pewność inwestycji. Można przypuszczać, że komfortowo usytuowane mieszkanie nie będzie w przyszłości tracić na wartości, a tylko na niej zyskiwać. Dobra okolica, która posiada wiele zalet, poza wartością stricte mieszkalną, zawsze będzie sprawiać, że cena lokum utrzyma się na odpowiednim poziomie. Inwestycje położone w najbardziej atrakcyjnych częściach miast, pozostają odporne na skutki wszelkich kryzysów. W przyszłości można nie tylko sprzedać je z zyskiem, ale też wynająć, zapewniając sobie stały dochód. Potraktowanie zakupu mieszkania jako pewnego rodzaju skarbonki to podejście przedsiębiorcze, które jest w stanie obficie zaowocować w przyszłości. Rynek wtórny to obecnie bezpieczna i opłacalna branża - podobnie jak rynek pierwotny.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, sprawdź nasz tekst o inwestycjach na rynku nieruchomości.

Przeczytaj więcej 

Jeśli natomiast interesuje Cię porównanie rynku wtórnego i pierwotnego...

Kliknij tutaj!

Mój jest ten kawałek podłogi

Ważnym aspektem wyboru naszego przyszłego domu jest również fakt, że jako naród lubimy przywiązywać się do miejsc, które znamy i z którymi łączy nas szczególna emocjonalna więź. Jest w tym coś z filozofii hygge. Nasze osobiste apartamenty są dla nas ważne. Nie zmieniamy raczej naszego miejsca zamieszkania jak rękawiczek, nie przeskakujemy z kwiatka na kwiatek, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Wolimy osiąść w jednym miejscu i spokojnie budować w nim własne “gniazdo”, ciesząc się wszelkimi dogodnościami okolicy. Kiedy więc wybieramy przyszłe lokum, to chcemy być absolutnie pewni, że spędzimy w nim wiele lat, nawet całe życie. Musi więc być dla nas dogodne z wielu względów, również tych lokalizacyjnych. Może posłuży nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom? W końcu wolimy myśleć o mieszkaniu długofalowo.

Sprawdź, jak wybrać mieszkanie, by razem z dzieckiem czuć się tam komfortowo. 

Kliknij tutaj!

Jeżeli interesuje Cię dogodna lokalizacja Twojego przyszłego mieszkania, zapoznaj się z ofertą mieszkaniową Sento. Jedna z realizacji to Sensity Kraków (link)- mieszkania zlokalizowane przy ulicy Wielickiej. Położone są blisko przystanku autobusowego i terenów zielonych. Jeśli bliskość natury jest dla Ciebie szczególnie ważna i chciałbyś mieszkać na Górce Narodowej, sprawdź ofertę osiedla SenTOTU (link). To projekt 6 nowoczesnych budynków, które razem tworzą starannie zaprojektowaną przestrzeń, zapewniającą odpowiednią wygodę mieszkania i życia.

Jeśli interesuje Cię, jak wygląda proces zakupu mieszkania od dewelopera, przeczytaj nasz artykuł.

Przeczytaj więcej