Najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy

Czy warto zainwestować w zakup mieszkania pod najem krótkoterminowy? Czy to najnowszy trend i w jakim stylu wykończyć mieszkanie, jakie akcesoria są obowiązkowe na wyposażeniu?

Co to jest najem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy polega na udostępnieniu mieszkania na kilka dni lub tygodni, np. turystom, bądź osobom podróżującym w celach biznesowych. Tego typu oferta jest alternatywą dla pobytu w hotelu, szczególnie cenioną przez osoby, którym zależy na prywatności.

Zaletą wynajmu mieszkania na krótki termin, jest także pełna swoboda organizacji dnia,czy przygotowania posiłków. Najem krótkoterminowy mieszkania z perspektywy gościa jest zwykle tańszą alternatywą pobytu w hotelu i wygodniejszą dla rodziny czy osoby nie chcącej się wiązać na stałe z danym miejscem, jednak potrzebującej przestrzeni większej niż 20 m2 pokoju hotelowego.

Jakie mieszkanie pod najem krótkoterminowy?

Jeżeli chodzi o standard  mieszkania na wynajem krótkoterminowy, to wszystko zależy od tego, do kogo skierowana jest oferta. Turyści, którym zależy tylko i wyłącznie na dostępie do kuchni i łazienki oraz miejscu na położenie materaca, zadowolą się budżetowym standardem mieszkania.

W przypadku tzw. klientów premium, mieszkanie powinno być zbliżone stylem do luksusowego apartamentu w 5-cio gwiazdkowym hotelu. Oczywiście pobyt w tego typu lokalu, będzie odpowiednio droższy. Bez względu na wybór standardu, mieszkanie powinno być wyposażone w podstawowe meble (łóżko/kanapa, stolik, krzesła, szafa) oraz sprzęty AGD i RTV (kuchenka, lodówka, mikrofalówka, zmywarka, radio, telewizor). Dodatkowo wygodniejszą formą jest rozdzielenie sypialni od pokoju gościnnego, szczególnie, gdy mamy w planie pracę lub jest nas więcej osób. 

Najem krótkoterminowy: przepisy i formalności

Tak jak w przypadku najmu długoterminowego, konieczne jest sporządzenie umowy. W treści umowy należy zawrzeć informacje o ewentualnej kaucji oraz zastrzec, że najemca ponosi odpowiedzialność za wyrządzone w lokalu szkody. W przypadku najmu na krótki termin, nie rozlicza się mediów według zużycia, ponieważ jest to de facto niemożliwe. Należność za media należy zatem uwzględnić już w cenie wynajmu. Można również zarezerwować mieszkanie przez portale na których możliwa jest taki krótkoterminowy najem. 

Najem krótkoterminowy: rozliczenia skarbowe

Decydując się na legalne udostępnianie lokalu w ramach wynajmu krótkoterminowego, należy oczywiście liczyć się z obowiązkiem podatkowym. Możliwe są 3 sposoby jego rozliczenia: 

  • W formie ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. E ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dla usług związanych z zakwaterowaniem. Stawka wynosi 17% przychodu, konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów i wpłata zaliczki na poczet podatku. Przychodu nie można obniżyć o koszt utrzymania mieszkania, opłat za media, czy usługi serwisu sprzątającego. Do 31 stycznia należy złożyć PIT-28. 
  • Wynajem krótkoterminowy można rozliczać w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej, dodając ten przychód do pozostałych na zasadach ogólnych. Jeśli suma całego dochodu przekroczy 85 528 zł w skali roku to wtedy musimy zapłacić podatek 32% zamiast 18%. 
  • W formie podatku liniowego, czyli ze stałą stawką 19% podatku bez względu na wysokość dochodu.

Czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem w Krakowie?

Zdecydowanie tak, ponieważ jest to zarówno miasto akademickie, jak i turystyczne. Kraków jest znanym na całym świecie i według rankingów jest najchętniej odwiedzanym polskim miastem przez turystów (znajduje się w czołówce 1 lub 2 miejsce). Co prawda w 2020 do Krakowa przyjechało około 5 milionów turystów mniej, ale było to spowodowane lockdownem, zamkniętymi granicami. W tym roku Kraków liczy na znaczący wzrost.

Więcej informacji

Z tego względu warto ulokować właśnie w Krakowie swój kapitał inwestycyjny. Z wynajmu krótkoterminowego mogą korzystać również studenci studiów zaocznych, którzy nie przebywają na co dzień w Krakowie. W dobie pandemii takie wynajem może być również korzystny dla studentów, którzy większość zajęć mają zdalnie, a muszą przyjechać do Krakowa na jeden miesiąc czy tydzień. 

Jakie powinno być mieszkanie pod najem krótkoterminowy? 

Poza standardem mieszkania, kluczowe znaczenie ma także lokalizacja nieruchomości oraz najbliższa infrastruktura. Z tego względu warto brać pod uwagę nieruchomości w bliskiej odległości od centrum miasta lub w pobliżu kompleksów biurowych. W tym drugim przypadku można liczyć na klientów spośród osób podróżujących do Krakowa służbowo. Dodatkowym atutem będą sklepy, salony kosmetyczne lub restauracje położone w pobliżu mieszkania. W przypadku wynajmu krótkoterminowego, nie sprawdzą się mieszkania położone na obrzeżach miasta. Dla tej grupy wynajmujących liczy się bowiem przede wszystkim bliskość centrum miasta i lokali usługowych. Oczywiście warto w miarę możliwości wybierać lokale widokowe, co z pewnością umili letnie wieczory wynajmującym. 

Najem krótkoterminowy a zyski

Zyski z wynajmu krótkoterminowego są uzależnione od sezonów, np. urlopowego lub świątecznego. Wówczas obłożenie jest zdecydowanie największe. Nie bez znaczenia jest także standard mieszkania. Największe zyski przynoszą mieszkania - apartamenty, czyli o podwyższonym standardzie, zlokalizowane na prestiżowych osiedlach. Wymagają jednak większych nakładów finansowych na początku inwestycji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby początkowo mieszkanie miało niższy standard, a z czasem zostało przystosowane do standardu premium. Ważne podkreślenia jest, że o ile aranżacja wnętrza nie jest aż tak istotna ważny jest poziom wyposażenia mieszkania. Można przyjąć kwotę za wykończenie 1000-1100 zł/mkw. Dodatkowym kosztem jest sprzątanie, czas poświęcony na reklamę miejsca, kontakt z klientem, odpisywaniem na maile. 

Najem krótkoterminowy a dodatkowe wyposażenie mieszkania

Poza wspomnianym już podstawowymi meblami oraz sprzątanie, można rozważyć wyposażenie mieszkania także w pralkę oraz akcesoria kuchenne, przede wszystkim sztućce, talerze oraz szklanki i kieliszki. W mieszkaniu o standardzie premium przyda się również barek oraz akcesoria do picia alkoholu.Dodatkowo konieczny jest dostęp do WiFi czy telewizora. Jeżeli do mieszkania przynależy balkon lub taras, warto pomyśleć o zestawie mebli wypoczynkowych lub grillu elektrycznym. Ciekawym bonusem jest ekspres do kawy czy piekarnik. Warto zainwestować w suszarkę na ubrania czy żelazko. Wyposaż mieszkanie, w którym chciałbyś żyć na co dzień. Sprawdź jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim.

Kliknij tutaj

Zarządzanie nieruchomością na krótki wynajem

Oprócz bogatego wyposażenia warto zadbać o kwestie formalne przy wynajmowaniu mieszkania. Jest to przede wszystkim regulamin korzystania z nieruchomości, który warto umieścić na ścianę np. w przedpokoju. Wystarczy kilka krótkich i prostych zasad, zarówno w języku polskim, jak i angielskim wraz z numerami alarmowymi. W ten sposób można, np. wprowadzić zakaz palenia w mieszkaniu lub zasady przebywania w nim wraz ze zwierzętami. Warto także pokrótce opisać zasady działania znajdujących się w mieszkaniu sprzętów elektronicznych. 

Wady wynajmu krótkoterminowego 

Należy liczyć się z koniecznością reagowania na sytuację kryzysowe, co w praktyce oznacza bycie w 100% dyspozycyjnym podczas pobytu najemców w mieszkaniu. Po wyjeździe najemców, mieszkanie powinno zostać gruntownie posprzątane. Okresowo należy liczyć się także z koniecznością odświeżenia mieszkania (malowanie), bądź drobnych napraw wynikających ze zwykłego zużycia poszczególnych rzeczy. Zadaniem wynajmującego jest dbanie o taki stan  mieszkania, aby panujące w nim warunki nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowia najemców. 

Zgłoszenie mieszkania do bazy miejskich  lokali noclegowych i aplikacja dla turystów 

Z inicjatywy krakowskiego magistratu powstała aplikacja, która umożliwia m. in. turystom zweryfikowanie, czy dany lokal jest wynajmowany legalnie. Zgłoszenie mieszkania do takiej bazy, zwiększa wiarygodność wynajmującego, a to z kolei przekłada się na zyski. Aplikacja ma pomóc w legalizacji takich usług i poprawy ich bezpieczeństwa i jakości. 

Sprawdź ofertę Sentotu, mieszkań na Górce Narodowej w idealnej lokalizacji na krótkoterminowy najem i turystyczne zwiedzanie, bądź nocleg przy biznesowej podróży. Mieszkania w standardzie deweloperskim od 35 mkw do prawie 100 mkw. Górka Narodowa stanowi ważny węzeł komunikacyjny, który pozwala na szybkie dotarcie do celu. Na osiedlu znajdą się też  lokale usługowe, które ułatwią życie - jak poczta, apteka czy przychodnia. Wejdź na stronę i zobacz w co warto zainwestować.

Kliknij tutaj