Nowa ulga mieszkaniowa już w Sento!

Nowa ulga mieszkaniowa już w Sento!

Od 2021 roku rząd planuje wprowadzić ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych, które nabywają mieszkanie z rynku pierwotnego lub budują na własnej działce dom jednorodzinny. Spółka Sento już teraz oferuje możliwość odliczenia ulgi mieszkaniowej od ceny mieszkania. Dowiedz się, komu przysługuje i ile można zaoszczędzić?

Ile będzie wynosić ulga mieszkaniowa w PIT?

Jak wynika z projektu ustawy Rady Ministrów, nowa ulga mieszkaniowa będzie przeznaczona dla osób, które nie przekroczyły 35 roku życia (w przypadku małżeństw pod uwagę brany będzie wiek młodszego małżonka). Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny podatnika, preferowane będą rodziny wielodzietne. Ponadto wysokość odliczenia będzie związana z wysokością kosztów poniesionych w budownictwie mieszkaniowym, a więc metrażu nieruchomości oraz jej lokalizacji. 

Zgodnie z aktualnymi danymi (koniec IV kw. 2019 r.) hipotetycznie w 2020 roku od dochodu można byłoby odliczyć następujące kwoty:

- Podatnik, który jest singlem – 4.597 zł,

- Podatnik posiadający jedno dziecko  – 5.746,25 zł,

- Podatnik posiadający dwójkę dzieci – 6.895,50 zł,

- Podatnik posiadający trójkę dzieci – 8.044,75 zł.

- Bezdzietne małżeństwo – 9.194 zł,

- Małżeństwo z jednym dzieckiem – 10.343,25 zł,

- Małżeństwo z dwójką dzieci – 11.492,50 zł,

- Małżeństwo z trójką dzieci – 12 641,75 zł.

Ulga mieszkaniowa co można odliczyć

Powody wprowadzenia nowej ulgi mieszkaniowej

Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że omawiany projekt został przygotowany jako jeden z elementów pakietu mieszkaniowego. Jego założeniem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla osób oraz rodzin posiadających niskie i przeciętne dochody. Celem jest podtrzymanie funkcjonowania zarówno rynku najmu, jak i rynku pierwotnego, a także budowy domów jednorodzinnych.

Inny powód wprowadzenia takiej ulgi mieszkaniowej to złagodzenie niekorzystnych ograniczeń administracyjnych, które wprowadzone zostały w związku z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19; wśród których wyróżnia się: zmniejszenie popytu mieszkaniowego, zaostrzenie polityki kredytowej banków, ogólną niepewność co do sytuacji gospodarczej, objawiającą się wstrzymywaniem z decyzją o zakupie nieruchomości. Poza tym Ministerstwo Rozwoju ocenia, że nowa ulga mieszkaniowa będzie wsparciem działalności firm budowlano-montażowych i bodźcem do zwiększenia zatrudnienia w tym sektorze.

Ulga mieszkaniowa pit

Podwójna korzyść

Spółka Sento nie czekając na przyjęcie przez Państwo projektu ustawy, już w tym momencie oferuje możliwość odliczenia od ceny mieszkania kwoty równej, a w niektórych przypadkach wyższej od prognozowanej ulgi mieszkaniowej. Co ważne, oferta nie posiada limitu wiekowego i obejmuje wszystkie mieszkania w inwestycji Sensity, Barska 69 oraz SenTOTU. Od ceny mieszkania klient może odliczyć następujące kwoty:

- Singiel – 4.597 zł,

- Małżeństwo bez dziecka/Para – 9.194 zł,

- Małżeństwo z jednym dzieckiem/Rodzic jednego dziecka – 10.343,25 zł,

- Małżeństwo z dwójką dzieci/Rodzic dwójki dzieci – 11.492,50 zł,

- Małżeństwo z trójką dzieci/Rodzic trójki dzieci – 12 641,75 zł.

Przykładowo małżeństwo z dwójką dzieci nabywające 3-pokojowe mieszkanie w inwestycji SenTOTU za cenę 440 239 zł, po odliczeniu rabatu zapłaci za lokal 428 746,5 zł. Co więcej, za rok ta sama rodzina będzie mogła od tej kwoty odliczyć kolejne 11 492,50 zł, co ostatecznie daje nam sumę 417 254 zł (rzut mieszkania). 

Jesteś zainteresowany ulgą mieszkaniową 2020 oferowaną w Sento? Napisz do nas: biuro@sento.pl.