Potomstwo a szukanie mieszkania - cechy lokali przyjaznych dzieciom

Potomstwo a szukanie mieszkania - cechy lokali przyjaznych dzieciom

Mieszkanie to główna przestrzeń naszej egzystencji, w której śpimy, odpoczywamy, spożywamy posiłki czy wychowujemy dzieci. Z założenia powinna nam się kojarzyć z bezpieczeństwem, prywatnością, spokojem. Jak wygląda idealne mieszkanie dla rodziny? Jakich metraży najczęściej poszukują osoby posiadające potomstwo?

Mieszkanie lepsze od domu?

Według Analityków z roku na rok sytuacja materialna mieszkańców naszego kraju ulega poprawie, a powierzchnia mieszkalna na jednego Polaka się zwiększa. Chociaż wskaźnik urodzeń spada, to jednak sporo par decyduje się na posiadanie dziecka, a czasem nawet kilkorga. Gdzie wolą mieszkać - w domu czy w mieszkaniu? 

Każdy kij ma dwa końce, tak samo, jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Rozmyślając nad mieszkaniem w domu kusi nas perspektywa większej liczby pomieszczeń i metrów kwadratowych, posiadania ogrodu czy braku sąsiadów za ścianą. Patrząc jednak z drugiej strony, mieszkając w domu, jesteśmy bardziej oddaleni od miejsca pracy, żłobka czy szkoły, co generuje poświęcenie większej ilości czasu oraz pieniędzy na dojazd do nich. 

Sama budowa domu do tanich przedsięwzięć nie należy, a utrzymanie go bywa droższe niż utrzymanie mieszkania. Poza tym mieszkania poprzez wzajemną przyległość do siebie, oddają sobie ciepło, co pozwala zaoszczędzić na ich ogrzewaniu. Dodatkowo dogodna lokalizacja inwestycji sprawia, że mieszkania są chętniej wynajmowane, łatwiej je sprzedać, a ich wartość rośnie znacznie bardziej niż w przypadku domów.

Idealne mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Z danych przedstawianych przez Obido.pl wynika, że 42% par z dziećmi wybiera mieszkania z dwoma pokojami, 30% postanawia zadomowić się w trzypokojowym lokum, a tylko 14% wertuje w ofertach mieszkań czteropokojowych. Dominujący typ metraży, czyli tych w granicach 30-40 mkw. jest najczęściej determinowany poprzez cenę. Platforma Obido.pl podkreśla, że tylko 8% klientów będących rodzicami, rozważa zakup mieszkania o powierzchni 80 mkw. bądź większej. 

Co prawda liczba metrów kwadratowych nie jest gwarantem luksusu i samego komfortu mieszkania, gdyż o tym decydują walory funkcjonalności, na którą wpływ ma ustawność pomieszczeń i akcesoriów, w które są zaopatrzone. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przez rodziców własnej sypialni, pokoju dla dziecka lub dzieci i części wspólnej, którą może być salon z aneksem kuchennym. Oczywiście dzieci dorastają i zmieniają się ich potrzeby, co również warto brać pod uwagę podczas zakupu nieruchomości.

Otoczenie inwestycji

Samo mieszkanie, choć gra główną rolę, to przy wychowaniu dzieci równie istotne jest osiedle, jego lokalizacja i najbliższe otoczenie. Warto zwrócić uwagę na udogodnienia typu winda, miejsce na wózki i podjazdy, które bywają przydatne zwłaszcza dla mieszkańców wyższych pięter. Ważna jest także bliskość żłobków, przedszkoli czy szkół. Kolejnym istotnym punktem jest dostępność miejsc rozrywki i rekreacji w postaci boiska, placu zabaw, zieleńca oraz ścieżek rowerowych. 

Ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi może być nowa inwestycja SenTOTU zlokalizowana przy ulicy Zauchy, która stanowi świetną alternatywę również dla domu. W jej ofercie znajdują się duże mieszkania 4 i 5-pokojowe, a w obrębie inwestycji przewidziany jest ogólnodostępny dziedziniec sprzyjający odpoczynkowi. Przy Zauchy znajdzie się także miejsce dedykowane aktywności, gdzie po pracy będzie można pojeździć rowerem, uprawiać jogging czy pograć z dziećmi w piłkę. Położenie inwestycji  w pobliżu alei 29 Listopada i ulicy Opolskiej umożliwia łatwy dojazd do centrum miasta, a dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, powstająca w ramach kompleksu, pozwoli zaoszczędzić mieszkańcom sporo cennego czasu.


Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją SenTOTU, zapraszamy na naszą stronę.