Święta blisko natury, czyli o dekoracjach w stylu eko

Święta blisko natury, czyli o dekoracjach w stylu eko

Orzechy, szyszki, suszone pomarańcze, laski cynamonu czy korzenne pierniczki to dekoracje odzwierciedlające tęsknotę za naturą, a do tego idealnie wpisujące się w nurt ekologiczny. Większość z nich znajdziemy w domu, przyniesiemy ze spaceru po lesie, a te najbardziej smakowite - upieczemy. Dowiedzcie się, jak za pomocą naturalnych materiałów stworzyć bożonarodzeniową atmosferę!

Ozdoby świąteczne ekologiczne - Odrobina lasu

Szyszki to jeden z najbardziej popularnych, a przy tym w pełni naturalnych materiałów, z którego z powodzeniem wykonacie świąteczne aranżacje. Jedną z najciekawszych dekoracji jest bożonarodzeniowy wieniec na drzwi. Pamiętajcie, najlepiej przy jego wykonywaniu kierować się zasadą im mniej, tym lepiej. Jako bazy możecie użyć znalezionego w domu drucika lub słomianego koła, które owiniecie gałązkami jodły bądź świerka. Następnie do gałęzi iglaków przymocujcie szyszki, najlepiej przy pomocy gorącego kleju.

ozdoby świąteczne ekologiczne

Taki surowy wieniec to idealna dekoracja świąteczna w eko stylu do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym lub vintage. Jeśli wolicie nieco bogatszą aranżację, dodajcie do niego kilka żołędzi, orzechów laskowych i gałązkę czerwonego głogu, który jeszcze bardziej podkreśli świąteczną atmosferę.

dekoracje świąteczne w eko stylu

Co jeszcze można zrobić z szyszek? Jakie ozdoby świąteczne ekologiczne można wymyślić? Udekorujcie nimi lampiony ze świecami, patery, szklane wazony albo po prostu porozkładajcie na wigilijnym stole, tworząc iście leśny klimat.

Nuta pomarańczy

Suszone pomarańcze nie tylko pięknie wyglądają, ale też niesamowicie pachną, roztaczając po domu świąteczną aurę. Najlepiej suszyć je na kaloryferze, krojąc w plastry i układając na papierowych tackach. Tak przygotowana ozdoba może posłużyć jako naturalna, a do tego bardzo tania dekoracja świątecznego drzewka.

ekologiczne ozdoby świąteczne

Dla wzbogacenia efektu, niektóre z plastrów możecie poprzebijać goździkami, a ze skórki stworzyć oryginalny łańcuch. Pomarańczę może zastąpić suszona cytryna lub grejpfrut.

ekologiczne ozdoby na choinkę

Piernikowe wypieki

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt bez piernikowych słodkości. Ich największą zaletą jest to, że mogą służyć za wspaniałą dekorację, a po Świętach za pyszną przekąskę do kawy. Najmłodszych domowników z pewnością zachwyci piernikowa girlanda, którą przyozdobimy kuchnię. Do jej wykonania potrzebujemy wystudzonych pierniczków oraz tasiemki lub sznurka, na który nawiniemy ciasteczka.

ekologiczne ozdoby choinkowe

Innym pomysłem jest stworzenie piernikowej ozdoby w kształcie choinki. W tym przypadku potrzebne Wam będą piernikowe gwiazdki różnej wielkości, które skleicie ze sobą za pomocą lukru. Równie ciekawymi ozdobami, nadającymi wnętrzu przytulnej atmosfery, będą piernikowe chatki, zawieszki na choinkę bądź stroik wykonany z ciasteczek.

ekologiczne ozdoby świąteczne

Laski cynamonu

Laski cynamonu możecie wykorzystać nie tylko do przygotowania zimowej herbaty czy ciasta. To kolejny doskonały materiał do stworzenia ekologicznej ozdoby. Przyklejcie laski cynamonu do szklanki i otoczcie gałązkami świerka lub jodły, tak przygotowana własnoręcznie ozdoba będzie doskonale prezentowała się na stoliku w salonie, w otoczeniu innych naturalnych ozdób. Zamiast szklanki możecie użyć świecy, po której zapaleniu po domu będzie unosił się piękny cynamonowy aromat.

ozdoby świąteczne ekologiczne

Podoba Wam się pomysł zastąpienia powszechnie używanych ozdób tymi ekologicznymi, wykonanymi samodzielnie? Może macie  inne pomysły na dekorację w duchu eko? Jeśli tak, piszcie na: sentoslaw@sento.pl!

Zachęcam Was również do przeczytania wpisu na temat tradycji bożonarodzeniowych: Bez choinki. O minionych tradycjach bożonarodzeniowych

Do następnego!